Projekt realizowany był od października 2021 do czerwca 2022, wzięło w nim udział 15 uczestników-wychowanków placówki. Dzieci pracowały pod okiem instruktora Joanny Kulesik.

W ramach zajęć dzieci poznały na czym polega proekologiczne podejście do dbania o środowisko. Zaczynając od małych rzeczy takich jak segregacja śmieci po sposoby i pomysły na ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.

W trakcie warsztatów uczestnicy wykonywali przygotowane karty pracy: labirynty, kodowane kolorowanki, modele przestrzenne koszy na śmieci, łamigłówki i rebusy, wykreślanki i krzyżówki. Odbywały się zajęcia plastyczne, plastyczno-techniczne i pogadanki. Aktywnie działały w terenie. Obejrzały filmy edukacyjne o recyklingu szkła, plastiku, papieru, utylizacji odpadów niebezpiecznych i zmieszanych.

Uczestnicy poznali zasady segregowania śmieci, wykonały plakaty „Ekologiczne znaki”, „Jak dbamy o środowisko” i ulotki informacyjne dotyczące co wrzucamy do którego kosza. Zwiększyła się świadomość dzieci o istocie dbania o środowisko i z taką wiedzą edukują swoich najbliższych domowników.

Wykorzystując surowce wtórne powstały ozdoby świąteczne, świeczniki i dekoracje tematyczne. Obchodziliśmy też Dzień Baterii -18 lutego. Uczestnicy wzięli udział w quizie wiedzy o bateriach, pogadance oraz wykonały piękne plakaty. Podczas zajęć plastycznych wykorzystaliśmy stare fotografie, do których dorysowywaliśmy dalszą część według podpowiedzi wyobraźni.

Wykorzystując zdobytą wiedzę, pomysły i umiejętności wzięliśmy udział w konkursie na szczeblu powiatowym na Ekologiczną ozdobę wielkanocną wykonaną z materiałów z recyklingu. W tym konkursie nasze prace zajęły 2 i 3 miejsce, z czego jesteśmy ogromnie dumni.

Z okazji Dnia Ziemi powstały piękne dzieła wykonane z różnych materiałów znalezionych w świetlicy.

Na Dzień Matki wykonane zostały eko obrazy z wykorzystaniem mchu. Na innych zajęciach obrazy z mchu powstały również w połączeniu z technika decoupage.

W naszej świetlicy stoją kosze do segregacji śmieci, dzięki temu codziennie dzieci ćwiczą gdzie, który odpad wyrzucić. Wychowankowie zaprojektowali pojemnik na nakrętki, który zamontowany zostanie w późniejszym terminie.

Z materiałów wtórnych dzieci wykonały projekty, kostiumy i instrumenty do finałowego występu: bębny, gitarę, grzechotki, harmonię, talerze, tamburyn, saksofon, klarnet i pianino.

Podczas zajęć dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem, miały mnóstwo pomysłów i chęci do pracy. Bardzo podoba im się taka nauka przez zabawę i kreatywne, aktywne działanie. Wychowankowie naszej placówki bardzo lubią mieć wpływ na to co dzieje się w świetlicy, chętnie realizują swoje pomysły i działają aktywnie.

Finałem prowadzonych zajęć był występ EKOrkiestry, który odbył się podczas 10 dniowego obozu w Jastrzębiej Górze w dniach 18-27 lipca 2022r. Wychowankowie wcielili się w wybrane gwiazdy muzyczne i wykonały ich utwory w strojach wykonanych z materiałów z recyklingu. Inni uczestnicy i zaproszeni goście obejrzeli występ takich gwiazd: zespół Enej, Maryla Rodowicz, Cleo, Sylwia Grzeszczak, prowadzących koncert Paulinę Sykut-Jerzynę i Krzysztofa Ibisza.

Występ dzieci zrobił ogromne wrażenie na gościach, oklaskom i zachwytom nie było końca. Wychowankowie wrócili z obozu bardzo zadowoleni z pobytu, atrakcji, występu i z prezentów jakie otrzymały.


Informacje nt. realizacji programu „Budujemy EKOlogiczne mosty” otrzymaliśmy od Pani Joanny Kulesik.
Zachęcamy opiekunów i grupy dziecięce z terenu naszej gminy do uczestnictwa w podobnych przedsięwzięciach.
Opiekunkom świetlicy „Kolorowe kredki” Pani Joannie Kulesik i Pani Elżbiecie Piechowskiej gratulujemy osiągnięć i życzymy owocnej pracy.