Nadleśnictwo Myszyniec uprzejmie informuje, że w związku z utrzymującym się wysokim zagrożeniem drzewostanów iglastych od borecznika sosnowego (Diprion pini), Nadleśnictwo planuje wykonać lotnicze zabiegi ratownicze.
Zabiegi te będą wykonywane w czerwcu 2023 r. lub na przełomie sierpnia i września br. (termin rezerwowy). Do oprysku zostanie użyty środek chemiczny Mospilan 20 SP (decyzja MRiRM nr R-628/2018d z dnia 31.10.2018r.).

Wstępnie oszacowany obszar zabiegów lotniczych obejmuje obszar ponad 7700 ha lasów wszystkich własności na terenie gmin: Kadzidło, Myszyniec, Łyse, Czarnia.


Z uwagi na to, że opryski chemiczne są ostateczną metodą ochrony lasów,przed przystąpieniem do nich zostanie przeprowadzona szczegółowa kwalifikacja obszarów zabiegów. Kwalifikacja będzie uwzględniać liczebność, stan zdrowotny
szkodnika, dynamikę wzrostu i rozwoju owada, warunki pogodowe, a także potencjał oporu środowiska (w tym liczebność występowania naturalnych wrogów).

Informujemy również, że na czas trwania zwalczania szkodnika w drzewostanach objętych zakazem wstępu będzie obowiązywał okresowy zakaz wstępu do lasu.

Pomimo, że szczegółowy termin zabiegów jak i ich wielkość zostanie ustalona w terminie późniejszym, już dziś prośmy poinformowanie właścicieli pasiek rozlokowanych na obszarach leśnych o planowanych opryskach. Zachęcamy również wszystkich zainteresowanych do zgłaszania swoich danych kontaktowych (numer telefonu), które zostaną wykorzystane do wysłania bieżącej informacji dotyczącej oprysków.

Osoba udzielająca informacji w ww. zakresie: Katarzyna Biedulska, tel. 533 372 616, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Załączniki: