dsc-0887
dsc-0889_4
dsc-0891
dscn4736
dscn4737
dscn4740
dscn4741
dscn4745
dscn4750
dscn4752
dscn4756
dscn4766
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


W czwartek 16 stycznia naszą szkołę odwiedziła znana w regionie twórczyni ludowa z Tatar, pani Elżbieta Prusaczyk. Przyjęła ona zaproszenie p. Bożeny Mróz realizującej projekt edukacyjny „Jestem Kurpiem – to brzmi dumnie”. To kolejne warsztaty, w których uczniowie, nauczyciele i rodzice pod okiem ekspertów poznają tradycje tutejszego regionu.

Pani Elżbieta przywiozła ze sobą drewniane naczynia, których dawniej używano do odmierzania i zagniatania składników, wprowadziła nazewnictwo oraz proporcje i sposób przygotowania ciasta. Młodsi i starsi mieli szansę je zagnieść ciasto i przygotować do wypieku. Aromat gotowych fafernuchów roznosił się po całej szkole, a spróbować ich mógł każdy, kto wiedziony zapachem udał się do szkolnej kuchni.

Na zakończenie uczestnicy wraz z panią dyrektor podziękowali gościowi za przyjęcie zaproszenia. Wręczyli dyplom oraz drobny upominek.

Tradycyjne kurpiowskie fafernuchy były prezentem dla babć i dziadków, którzy w piątek odwiedzili naszą szkołę na zorganizowanej dla nich uroczystości.


Opracowała: Justyna Śniadach

dsc-0904
dsc-0907
dsc-0908
dscn4769
dscn4783_1
dscn4796
dscn4799
dscn4818
dscn4823
dscn4830
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


W piątek 24 stycznia w naszej szkole odbyło się świętowanie z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Goście tłumnie przybyli na uroczystość przygotowaną przez wszystkich uczniów pod okiem wychowawców, pani Celiny Olbryś i Eweliny Krzynówek oraz nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej.

Maluchy zaprezentowały swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie. Humorystyczna scenka pt. „Wybory na sołtysa” przybliżyła codzienność naszych dziadków za czasów ich młodości, pokazywała ludzkie słabości i przywary. Na zakończenie uczniowie klas IV-VIII zaśpiewali głośne „Sto lat”.

Pani dyrektor Izabela Drężek dołączyła się do tych życzeń. Zachęciła gości do udziału w akcji „Zabawka z serem”, której celem jest własnoręczne uszycie, wydzierganie upominków, a potem przekazanie ich w prezencie dzieciom z pobliskiego specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego. Zaprosiła również na tradycyjne kurpiowskie fafernuchy, które pani Elżbieta Prusaczyk – twórczyni ludowa z Tatar upiekła wraz z dziećmi i rodzicami specjalnie na tę uroczystość. Potem wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany przez mamy z Rady Rodziców – przepyszne domowe ciasta, kawę i herbatę.

Drodzy Dziadkowie, Wnuczęta z niecierpliwością czekają na Wasze przybycie, a rodzice i wychowawcy wraz z dyrekcją dbają o to, aby niczego nie zabrakło. Jesteście dla nas pomocą i wsparciem, nauczycielami życia. Za to wszystko serdecznie z całego serca dziękujemy.


. Opracowała: Justyna Śniadach

22.01.2020 r. w PSP w Wykrocie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dzieci i uczniowie zaprezentowały program artystyczny (przygotowany przez nauczycieli wychowawców nauczania początkowego, wychowania przedszkolnego oraz klas starszych) złożony z wierszy i piosenek nawiązujących do święta. Po występach podeszły  do swoich najbliższych, aby powiedzieć jak bardzo ich kochają i wręczyć im własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty.

Nie obyło się także bez życzeń od Dyrektora szkoły – Pani Mirosławy Grzegorczyk, która nie szczędząc ciepłych słów, życzyła seniorom wielu szczęśliwych lat  w zdrowiu i pogodzie ducha.

Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, wyczarowany przez niezawodne mamy, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów i wspomnień.

 


Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do 10. edycji konkursu „Projektanci Edukacji”, w którym NOWA ERA nagradza grantami najciekawsze projekty edukacyjne. W kategorii klas IV-VI został zgłoszony pomysł pod nazwą „Jestem Kurpiem – to brzmi dumnie”, który koordynuje Bożena Mróz realizująca zajęcia folklorystyczne. Nadrzędnym celem projektu jest podtrzymywanie tradycyjnej sztuki ludowej Kurpi, popularyzacja tradycyjnych form sztuki ludowej oraz zachowanie, podtrzymywanie i promocja żywej kultury tutejszego regionu.

W dniach 3 – 13 grudnia odbył się I etap konkursu – głosowanie internautów na ulubione propozycje. Zainteresowanie było duże, mimo że jesteśmy małą wiejską szkołą. Oddawano głosy na terenie całego kraju. Nasza placówka została wpisana na Mapę Dobrze ZaPROJEKTowanej Edukacji.

16 stycznia rozpoczął się 2. etap konkursu, w którym grupa projektowa wraz z opiekunem podejmie realizację zaplanowanych działań. Są to spotkania z twórcami ludowymi tutejszego regionu i warsztaty dla dzieci oraz rodziców, zajęcia kulinarne, integracja z lokalną społecznością, pobliskim Środowiskowym Domem Samopomocy oraz promocja projektu.

Drugi etap potrwa do maja. Nagrody czekają! Jest to nagroda finansowa - Pięć Złotych Grantów w wysokości 2000 złotych przyznawanych w kategoriach specjalnych. A więc warto!

Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas swoimi głosami: uczestnikom oraz Przyjaciołom Projektu. Liczymy na pomoc rodziców oraz lokalnej społeczności w realizacji kolejnych kroków.


Opracowała: Justyna Śniadach