UTWORZONO: 27 GRUDZIEŃ 2017 DARIUSZ KOBUS
OpublikowanoOdsłony: 522
Drukuj

W sylwestrowy wieczór dnia 31 grudnia 2017 r. o godzinie 16.00 spotykamy się przy kaplicy w Myszyńcu Starym (najstarszej osady na Kurpiach) skąd pod przewodnictwem duchownych wyruszymy, śladem pierwszych katolickich wiernych w Puszczy Zielonej, w tradycyjną 18. pielgrzymkę Kurpiów w (ogłoszonym przez Episkopat Polski) nadzwyczajnym roku Świętego Józefa i 100 rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Z modlitwą i kolędą na ustach, przy świetle pochodni, latarek I lampionów, przejdziemy pielgrzymkowo, historyczną trasą (3 km) przez Browary do Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu, gdzie o godzinie 17.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta dziękczynna za 2017 rok. Dziękować będziemy Opatrzności Bożej, między innymi, za szczęśliwie przeżyty Rok: 100 rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Fatimie oraz 140 rocznicy objawień NMP w Gietrzwałdzie uświetnionych przez Polaków “różańcem świętym do granic“.

Pielgrzymka, odbywać się będzie w duchowej więzi z naszymi kurpiowskimi przodkami,którzy już od 367 lat, dzięki ojcom Jezuitom mogli czynnie wyznawać wiarę katolicką, dla podkreślenia tożsamości Kurpiów - w intencjach wspólnotowych i osobistych - prosząc Pana Boga o dalszą opiekę nad nami i pomyślność w 2018 roku. Stwarza ona również dobrą okazję dla wszystkich tych, którzy nie zawsze mogą wziąć udziału w pielgrzymkach do Świętych Miejsc gdzieś w Polsce czy poza granicami kraju.       

Do udziału w pielgrzymce zapraszamy wszystkich, młodych i starszych, w tym grupy i organizacje religijne (w tym kółka różańcowe), zawodowe i społeczne, jak: myśliwych, pszczelarzy (d. bartnicy), rolników, strażaków, Rycerzy Kolumba, urzędników, przedsiębiorców, nauczycieli, młodzież szkolną i studencką, pracowników fizycznych i umysłowych, bezrobotnych, emerytów, rencistów i wszystkich chętnych (nie tylko Kurpiów).

         Pamiętajmy, że “Szczęśliwy, kto Świętego Józefa ma za opiekuna” - w stulecie  (po 123 latach zniewolenia kraju przez trzech zaborców) odzyskania niepodległości  przez Polskę.    

                   Życie człowieka na Ziemi jest ciągłym pielgrzymowaniem, więc pielgrzymujmy póki jest nasz ziemski czas.

 

Ryszard Tomasz tomecek Ropiak